E-Bülten Üyeliği

Uzmanlarımızdan Haberler

öZGÜN

Bu sene Haziran ayında Hindistan'ın güneybatısı Kerala - Neyyar Dam'da bulunan Sivananda Yoga Vedanta Dhanwanthari Ashram'a gittim ve böylece yıllardır merak ettiğim ashram deneyimine sonunda adım   atmış oldum. Aslında Ashram tüm yıl boyu açık ve en az üç gün kalacak şekilde 2 haftalık çalışma programlarına istediğiniz noktasından dahil olabiliyorsunuz. 

 

Ben yaklaşık 10 günümü burada geçirdim. Çok yoğun bir program var. Sabah 5:20'de uyanıp meditasyon ve 'chanting' yapıyor, sonrasında biraz mola veriyoruz. Çarşamba ve pazarları ise meditasyon yerine sessiz yürüyüş yapılıyor; ki aslında zihni odakladığınız sürece her şey gibi bu da bir meditasyon. Gün içinde her biri 2 saat süren 2 yoga seansı var. Stüdyo bir anlamda açık havada olduğu için, seans esnasında içinde bulunduğunuz o yemyeşil vadiyi hissediyorsunuz.

 

Teori de ayrı bir başlık programda. Aralarda da yemek yiyor (2 öğün), dinleniyor ve de karma yoga (herkes buradaki topluluk için bir işin ucundan tutuyor ve bir karşılık beklemiyor) yapıyoruz; akşam bir satsang (toplu meditasyon, chanting ve sohbet) daha var; zaten sonra uyuma vakti gelmiş oluyor. 22:30'da da ışıklar sönüyor. Katılıp katılmamak keyfi değil, buradaki tüm misafirlerin tüm programa katılması bekleniyor. Şans eseri çalışma için bulunduğum tarihler 21 Haziran'a denk geldiği için, 2017'nin uluslararası yoga gününü de Hindistan'da kutlamış oldum.

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2015 yılı Nisan Ayında, Kundalini Yoga ‘’SuperHealth Uzmanlık Eğitim Programı’’na katılmak üzere New Mexico, USA’deydim… Uzun ve yorucu bir yolculuk sonrasında içimi bir çocuk heyecanı ve merakıyla dolduran etnik ve özgün coğrafya, çöl ikliminin kuru sıcak havası, özgün bitki örtüsü ve pırıl pırıl güneşli bir gökyüzü eşliğinde gerçekleşen 1.5 saatlik yolculuğumun ardından, programın merkezi Espanola’daydım.

Türkiye, Arjantin, Kanada, Sırbistan, İngiltere, Colombia ve Kuzey Amerikanın farklı eyaletlerinden toplam 32 kişilik bir grup oluşturmuştuk. Her birimizin farklı derecelerde farklı bağımlılık öyküleri vardı. Süreçte nilay ilerledikçe, ortamın, cesaret ve açık kalplilikle yaptığımız tüm paylaşımlara ne kadar da sıcak, kucaklayıcı, samimi, yargılamayan, eleştirmeyen, mesafe koymayan, eğlenceli ve keyifli yaklaşımından, çok mutlu olmuştum.


SuperHealth, bağımlılık yaratan davranış ve alışkanlıkları kırmada, serbestleştirip dönüştürmede çağımızın ihtiyaçlarına yanıt veren en son teknolojiydi. Yogik terapötik teknolojinin ön sıralarında yer alan bu çalışma modern batı biliminin son yenilikleri ile yogik bilimin değişmeyen bilgeliğini birleştirmiştir. Sistem, alkol, madde, nikotin kullanımını, yiyecek sorunları, ilişki, kumar, iş, bilgisayar, media bağımlılığını ve stress, depresyon, kronik yorgunluk ve anksiyete ele almaktadır.


KY master’ı Yogi Bhajan tarafından 1971 yılında başlatılmış ve zamanla geliştirilmiş olan bu program, Kundalini Yoga, meditasyon, özel nefes uygulamaları, özel arındırıcı ve tedavi edici beslenme, meyve ve sebze suları formülleri, besin takviyeleri, danışmanlık ve Humonoloji Bilimi (Kundalini Yoga perspek tifinden uygulanan psikoloji)’nden ibarettir.

 

Bu Program, JCAHO (Joint Commission on Accreditation of Healthcare Organizations) tarafından resmen tanınmış, yerleşik programların en iyi %10’u içerisinde değerlendirilmiştir. Ayrıca, NCC (National Certified Commission) tarafından Eğitim ve Öğretim sağlayan bir program olarak kabul edilmiştir.

 

Sağlığa Bütünsel Yaklaşımlara duyulan ihtiyacın arttığı çağımızda SuperHealth Programı içeriğinin çok özel bir yeri olduğuna ve ülkemizde de benzeri bütünsel yaklaşımların yaygınlaşacağına yürekten inanıyorum…

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Gülnihal

 

 

 

Gülnihal Özdener; Sri Dharmaji'nin verdiği en üst seviye uzmanlık programı sayılan ve kadim Yoga tekniklerini yetiştirdiği uzmanlara aktardığı 800 saatlik 'Life of a Yogi' Programı’nı bitirdi.

Geçtiğimiz sonbaharda 500 saatlik 'Life of a Yogi' İleri Seviye Uzmanlık Programı’nı efsanevi Yoga üstadı Sri Dharma Mittra'nın rehberliğinde Dharma Yoga Center New York'ta tamamlayan Gülnihal Özdener; bu Ağustos'ta, Sri Dharmaji'nin verdiği en üst seviye uzmanlık programı sayılan ve kadim Yoga tekniklerini yetiştirdiği uzmanlara aktardığı 800 saatlik 'Life of a Yogi' Programı’nı bitirdi. Bu alanda yetişmiş Türkiye'deki tek uzman olarak, haftada dört gün YogaŞala Bağdat Caddesi'nde Dharma Yoga stilinde verdiği Hatha Yoga seanslarıyla, Sri Dharma Mittra'dan öğrendiği bilgileri ve teknikleri katılımcılarla paylaşıyor.

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ashtanga Yoga Uzmanımız Canan Özalp, R. Sharat Jois tarafından otorizasyon belgesi aldı.  

Canan Özalp

 

Ashtanga Yoga’nın Asana pratiğini 2008 yılında açılan Mysore seansları ile düzenli olarak  YogaŞala Nişantaşı’nda Peter Bertero ile uygulamaya başladım. 2010 yılında ilk Mysore seyahatimi gerçekleştirerek Pattabhi Jois’in (Guruji) torunu R. Sharat Jois ile çalışma şansım oldu. 2012'yi 2013'e bağlayan Aralık ve Ocak aylarında 2. seyahatim gerçekleşti. Bu seneki (2015) seyahatim Guru’m olarak kabul ettiğim R. Sharat Jois’le çalışmanın ne kadar da değerli olduğunu netleştirdiğim bir süreç oldu. Özellikle büyük bir özveriyle bu deneyimi yaşamamıza olanak tanıması ve Asana pratiğinin sadece zihinsel dinginliği sağlayan bir araç olup Ashtanga’nın temelini oluşturan yama ve niyamaları uygulamamız konusundaki yönlendirmeleri yolumu aydınlattı. Ashtanga Seans Yönetme Yetkisi olarak bilinen Otorizasyon Belgesini de yanıma alarak İstanbul’a döndüm. Mutluyum ve bu mutluluğumu sizlerle paylaşmanın yanı sıra bu yolda beni destekleyen YogaŞala’nın kurucularına, çalışanlarına, öğrencilerine, bugüne kadarki tüm hocalarıma, birlikte pratik yaptığım arkadaşlarıma, benimle Mysore yolculuğunu paylaşan arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. 

  _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Uma

Uzmanımız Uma’dan Açılımlar: Theta Healing Advance, Notos Yaratıcı Yazarlık Kursu ve Serbest Dalış.

Ocak ayında Theta Healing öğrenmeye Basic’le başladım ve Mart’ta Advance derece alarak ilerlemeyi sürdürüyorum. Bu alandaki şifa çalışmalarımı şimdilik kendi üzerimde uyguluyorum.

Etkili bir meditasyon olan Theta Healing; benim için önemli olan okuma ve yazma uğraşımı değerlendirerek Notos Atölye’de Yaratıcı Yazarlık Kursu’na katılmaya teşvik etti. Düşünce sistemimde yeni açılımlar yaratan bu sanata, şimdi daha çok zaman ayırıyorum ve nispeten didaktik olan blogum haricinde de üretimde olacağım. Haziran sonunda tamamlanan kurs için Semih Gümüş’e ve yazı yoldaşlarıma minnettarım.

 

Kısacık bir ivmeyle ilerlediğim öbür uğraşım da serbest dalış. Nefes tekniklerindeki hakimiyet, konsantrasyon niteliği, yani Yoga’nın katkısının tartışılmaz olduğu bir alan. Dünya rekortmeni Şahika Ercümen’le dalış çalışma şansını VipScuba ile Haziran’da yaptığımız Kızıldeniz Kuzey Safari Turu’nda buldum.

 

www.umachonyi.com

www.notosatolye.com

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Vinyasa Yoga Uzmanımız Özgün Tanglay; 220 Saatlik Kundalini Yoga ve Meditasyon Uluslararası KRI Onaylı öZGÜN
Uzman Sertifika Programı’nın Fransa’da gerçekleştirilen 2. Modülünü tamamladı.  

 3 Kamptan oluşan programın 2. aşaması 4-12 Temmuz 2015 tarihleri arasında Fransa Alpleri’nde, doğanın ortasında konumlanmış olan Amrit Nam Sarovar Okulu'nda gerçekleşti. YogaŞala uzmanlarından Zuhal Özyurt’un düzenlediği bu programsayesinde, Türkiye’den katılan bir ekiple oradaydık.

 

Dünyanın birçok ülkesinden gelen yaklaşık 300 kişi ile birlikte dağlarda gerçekleşen bu zorlu süreç boyunca her gece yıldızların altında uyuduk. Karta Singh ile zaman kavramının yitip gittiği seanslar yaptık. Her sabah bir bilinmezliğe uyanarak teslim olmayı, zor koşulların içinden geçerek yine de var olmayı deneyimledik.

 

Orada 5 elementi günbegün yaşayarak öğrendim. Toprağı hissettim, suyla bir oldum, ateşin izinden gittim, havayla doldum, boşluğu yaşadım. Her birinin içimdeki karşılığını bularak kendimi başka bir boyutta anladım. “Gerçekten kimim ben?” sorusunun yanıtını ve korkularımın sınırını hiç bu kadar yakından deneyimlememiştim. Birçok konudaki önyargılarım, değerlerim ve seçimlerim doğanın görüntüleri içinde biçim değiştirirken ormanın tadını aldım, gökyüzünün sesini duydum. Tüm bunları ancak konfor alanımın dışına çıkarak, daha doğrusu bir anlamda zorla çıkartılarak deneyimledim. Zordu ama iyi ki oradaydım diyorum.

                                                         

İstanbul’a dupduru bir zihin ve sakinleşmiş bakışlarla döndüm. Bir anlamda “imkansız”ı başarmış olmanın yarattığı güvenle şimdi sevdiklerime daha yakın, hayat karşısında daha kararlı ve cesur hissediyorum.

 

Yazının tamamı için tıklayın; http://bit.ly/1MeEscW

BİZDEN HABERDAR OLUN
E-Bülten Üyeliği
YOGAŞALA
NİŞANTAŞI
0212 241 00 67
YOGAŞALA
ETİLER
0212 351 00 96
YOGAŞALA
BAĞDAT CADDESİ
0216 330 50 31
Copyright (C) 2015 YogaŞala