E-Bülten Üyeliği
Atölyeler
Laruga Glaser in Istanbul

Laruga Glaser in Istanbul

YogaŞala is proud to host Laruga Glaser in Istanbul! This comprehensive five day program includes Mysore sessions, workshops and a Primary Led class. Don’t miss this unique opportunity to advance your Ashtanga practice!
10-14 December, 2021

"Modern Zamanlarda Yaşayan Bir Keşiş" Swami Keshava

Bu ücretsiz etkinlikte "Çağdaş Keşiş" konuğumuz bizlerle hayatın amacı ve özüyle ilgili önemli anlayışlar paylaşacak. Kaotik dünyamızda mutluluğu nasıl bulabileceğimiz, Karma’nın ne olduğu, Yoga’nın ne olduğu ve daha pek çok şey üzerinde konuşacağız.
10 Aralık, 2021
Seda Erkman ile Kişisel Bütünlüğüne Yolculuk Programı

Seda Erkman ile Kişisel Bütünlüğüne Yolculuk Programı

Bu atölyeler, Gestalt yaklaşımı temel alarak hazırlanmış farkındalık çalışmalarıdır. Kişinin kendi gölgeleriyle ve kör noktalarıyla buluşmasına yardımcı olan ve bu buluşmayla geçmişte, veya kendi dışında bırakmış olduğu parçalarını tanımasına va tekrardan kendisine katmasına alan açan içsel çalışmalar ve bu çalışmaları destekleyici ve bedende deneyimlememizi sağlayan yoga asana pratik çalışmalarından oluşmaktadırlar.
18 – 26 Aralık, 2021
Uma F. Unat ile Yoga Nidra - Derin Gevşeme Atölyesi 2021

Uma F. Unat ile Yoga Nidra - Derin Gevşeme Atölyesi 2021

Yoga Nidra, dilimizde derin gevşeme ya da yogik uyku olarak tarif bulur. Amaç, uykuyla elde edilemeyen bir dinlenme, bedenen, zihnen, ruhen rahatlama sağlamaktır. Bilinçli olarak derinlemesine gevşemek öğrenilir.
26 Aralık, 2021
Ürün Kurtiç ile Antik Yoga’dan Modern Yoga’ya Tarihsel Yolculuk

Ürün Kurtiç ile Antik Yoga’dan Modern Yoga’ya Tarihsel Yolculuk

Bu özel atölye ile; Yoga öğretisinin tarihsel süreçteki ilginç yolculuğunu birlikte yürüyeceğiz.
8&9 Ocak, 2022
Finding the Link between Breath and Movement: A Conscious Breathing with Eric Powell

Finding the Link between Breath and Movement: A Conscious Breathing with Eric Powell

In this workshop, we will explore the effects of focused breathing on the body and mind as expressed in some common yoga postures and pranayama. This is the second in a series of lessons exploring Yoga as Meditation.
January 16th, 2021
Gamze De Lisen ile Miyoterapi ve Detoks Programı

Gamze De Lisen ile Miyoterapi ve Detoks Programı

“Ağrısız Yaşamın Sırrı: Miyoterapi” Hissetmek iyileşmektir. Miyoterapi, kronik ağrı, kas ve eklem sağlığı ile ilgilidir. Fasya sistemini temel alan bu çalışma, Bedenin nasıl iyileşmesi ya da değişmesi gerektiğini anlatmak yerine bedeni nefesle hareket ettirir ve zihin aynı şekilde takip eder.
16,23,30 Ocak & 6 Şubat, 2021
Demet Yoruç ve Övül Büyükberber ile 200 Saat Yoga Temel Uzmanlaşma Programı 2022

Demet Yoruç ve Övül Büyükberber ile 200 Saat Yoga Temel Uzmanlaşma Programı 2022

Hatha ve Vinyasa Yoga sistemlerinin temellerini tanımanız, bir yaşam anlayışı olarak Yoga’yı içselleştirme yolunda ilerlemeniz için tasarlanmış bu programla dilerseniz kendi pratiğinizi derinleştirecek, dilerseniz uzmanlaşma yolunda önemli bir adım atmış olacaksınız.
5 Şubat-15 Mayıs, 2022

Ashtanga Mysore Sessions with Heather Serna

XKAPAT
29 September - 1 October, 2021 //07:00-9:30
YogaŞala Nişantaşı

Ashtanga Mysore Sessions with Heather Serna

 

 

Heather will teach Mysore style self-practice on Sept 29th- October 1st.

 

Mysore style is the traditional method for practicing Ashtanga Yoga. Participants practice independently a set series of postures at their own pace, under the guidance of a Mysore Yoga Expert.  If you have only practiced Ashtanga with a teacher providing cues for each pose, this practice is different in that teacher guides you to practice the Ashtanga sequence by memory. This is a personal teaching style designed for your specific needs and your background in yoga. All skill levels are welcome.

 

The studio will be open and available for you to come practice at your convenience from 7:00 to 9:30 (please arrive no later than 8:45 am)

 

 

 

VENUE : YogaŞala Nişantaşı

 

 

DATE : Sept 29th-October 1st, 2021 7:00-9:30

 

 

FEE : 120 TL

 

 

  • Sessions will be conducted in English, translation will not be provided.

 

  • No refunds. No date changes possible due to limited capacity.

 

Limited Capacity

 

 

Heather Serna:

 


Authorized Level 2 Ashtanga Yoga Teacher

 

Heather started her journey in yoga during her last year of college, in 2007. After graduating with a BA in Psychology, she made her first trip to Mysore, India in 2008 to practice at K. Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Institute. Ever since, she has continued her travels and studies to Mysore, to practice under her teacher R. Sharath Jois and assist him at the main shala. In 2012, Heather was blessed upon receiving Authorization from KPJAYI, now Sharath Yoga Centre. Over the years, Heather developed three Mysore programs in the United States (Florida), and has taught internationally in Indonesia, Thailand, The Philippines, Vietnam, Malaysia, Taiwan, Japan, Spain, Switzerland, Cyprus, Turkey, Lebanon, the Netherlands and around the USA.

After years of travel and teaching abroad, Heather is excited to be back home and teach the Mysore program at Yoga Village in Clearwater, Florida.
Heather is known to share her love for the practice. Her teachings are in a safe, gentle but firm way, that acknowledges every student's capabilities in order to start a process of self-discovery. It is an honor for her to pass along this sacred practice.

BİZDEN HABERDAR OLUN
E-Bülten Üyeliği
YOGAŞALA
NİŞANTAŞI
0212 241 00 67
YOGAŞALA
ETİLER
0212 351 00 96
YOGAŞALA
BAĞDAT CADDESİ
0216 330 50 31
Copyright (C) 2015 YogaŞala